Bayern Munchen a câştigat trofeul Champions League şi s-a încoronat ca rege absolut al fotbalului european. Pentru team-ul bavarez a fost a treia finală disputată în decurs de patru ani. Precedentele s-au jucat în 2010 şi 2012. Trofeul câştigat în Templul Fotbalului de la Londra este al cincelea pentru campioana Germaniei!

În urma unui meci absolut senzaţional, Bayern Munchen a intrat în posesia celui mai râvnit trofeu la nivel intercluburi la fotbal, după ce a învins-o pe Borussia Dortmund cu scorul de 2-1 (0-0), pe stadionul ”Wembley”. Ţinând cont de faptul că pentru echipa pregătită de Josef “Jupp” Heynckes a fost a treia finală de Champions league, disputată în ultimii patru ani, specialiştii nu se sfiesc să îşi pună întrebarea: vom avea un nou dictator în cea mai puternică competiţie intercluburi din lume? Rămâne de văzut…

Revenind la partida disputatp pe Wembley, Mario Mandzukic a deschis scorul pentru Bayern Munchen (60), dar Ilkay Gundogan a restabilit egalitatea din penalty (68). Arjen Robben a marcat golul victoriei pentru Bayern (89).

Trebuie spus că Borussia a început mult mai bine jocul şi şi-a creat prima ocazie de gol în minutul 10, când polonezul Blaszczykowski a tras peste poartă. Lewandowski (14) a expediat un şut violent de la distanţă, dar Neuer a reuşit să deturneze în corner, pentru ca conaţionalul său Blaszczykowski să fie din nou aproape de gol, după lovitura de colţ (15), dar portarul Neuer a fost providenţial. Reus a accelerat demarat pe stânga şi a şutat fără pregătire, iar Neuer a acordat din nou corner (19). Perioada bună de joc a vicecampioanei Germaniei a continuat şi Bender a încercat să-l surprindă pe Neuer cu un şut cu efect de la marginea careului, dar goalkeeper-ul german a fost la post (22).

După 25 de minute în care Borussia a fost vioara întâi, a fost rândul lui Bayern să iasă la rampă şi prima mare ocazie a fost semnată de croatul Mandzukic (26), care a reluat excelent cu capul centrarea lui Ribéry, dar Roman Weidenfeller a avut un reflex de senzaţie. Spaniolul Javi Martínez (27) a reluat peste poartă cu capul, la cornerul care a urmat. Olandezul Robben a beneficiat de o mare situaţie de gol, în min. 30, dar a fost blocat excelent de Weidenfeller. Dortmund a avut un moment de respiro şi Lewandowski (35) a scăpat şi el cu Neuer, dar nu a reuşit să-l învingă.

Până la pauză, Bayern a mai irosit două situaţii notabile. Thomas Muller a reluat cu capul în mi. 37, după un corner, subliniind slăbiciunea Borussiei la fazele fixe, dar nu a prins mingea din plin, iar Mandzukic nu a ajuns la devierea coechipierului său. Robben a rămas singur cu Weidenfeller, după un duel aerian cu Hummels (43), dar a şutat în faţa portarului.

Debutul reprizei secunde a fost echilibrat, cele două formaţii negăsind drumul spre poartă în primele minute. Mandzukic a reluat slab (59), cu capul, dar Weidenfeller a fost la post, pentru ca un minut mai târziu atacantul croat să trimită mingea în plasă, după o centrare venită de la Robben (60): 1-0 pentru Bayern. Mandzukic a reuşit să marcheze golul numărul 300 pentru bavarezi în Champions League, grupe şi fazele superioare.

Borussia s-a aruncat în atac şi în min. 68 a reuşit să obţină egalarea, prin Ilkay Gundogan, dintr-un penalty acordat după faultul lui Dante asupra lui Reus: 1-1. Subotic a avut o intervenţie incredibilă (72), salvând un gol ca şi făcut din faţa lui Robben, după ce Muller îl depăşise pe Weidenfeller şi trimisese spre poarta goală. Bayern a păstrat iniţiativa, iar Weidenfeller s-a remarcat la şutul foarte bun al lui Alaba (76). Apărarea Borussiei a dat semne că rezistă din ce în ce mai greu, iar Muller a scăpat spre poartă, talonat de Hummels, a dat o pasă în lateral lui Mandzukic şi acesta a tras în plasa laterală (77). Weidenfeller a fost salvator şi în min. 87, la şutul lui Schweinsteiger din afara careului. Robben a marcat golul victoriei în min. 89, din pasa lui Ribery, la o fază în care apărarea Borussie a fost surprinsă pe picior greşit: 2-1 pentru Bayern. Schieber a avut ultima ocazie a meciului (90+2), însă şutul său nu a fost destul de bun pentru a-i face dificultăţi lui Neuer.

Cifrele campioanei Europei:

Bayern, care a cucerit anul acesta titlul în Germania, după două campionate consecutive adjudecate de Borussia, a disputat a treia sa finală de Champions League, după cele pierdute în 2010 (0-2 cu Inter Milano, la Madrid) şi 2012 (3-4 la loviturile de departajare, cu Chelsea, chiar la Munchen).

Bayern are acum cinci trofee cucerite (1974, 1975, 1976, 2001, 2013), la fel ca Liverpool, în timp ce Borussia s-a încoronat campioană europeană în 1997. Bayern este şi o ”specialistă” a finalelor pierdute, nu mai puţin de cinci: 1982, 1987, 1999, 2010, 2012. Doar Real Madrid (9) şi AC Milan (7) au mai multe trofee cucerite în cea mai importantă competiţie continentală intercluburi.

Bayern are ocazia să realizeze o triplă remarcabilă în acest sezon, dacă va câştiga şi Cupa Germaniei (pe 1 iunie, cu VfB Stuttgart), după ce titlul de campioană a Germaniei şi trofeul Ligii Campionilor.

Banii finaliştilor:

– 35 de milioane de euro va încasa gruparea germană pentru acest succes, în timp ce Borussia se va alege cu 27,4 milioane.

– Din 1992, de când există formatul Champions League, care permite participarea mai multor echipe din aceeaşi ţară, în trei rânduri finala a fost o afacere internă, dar niciodată germană până acum. În 2000 s-au înfrunta echipele spaniole Real Madrid şi Valencia (3-0 la Paris), în 2003 s-au întâlnit Milan şi Juventus (0-0, 3-2 la loviturile de departajare, la Manchester), iar în 2008 Manchester United a dispus de Chelsea cu 6-5 la loviturile de departajare (1-1 după prelungiri), la Moscova.

Record:

Stadionul ”Wembley” a găzduit pentru a şaptea oară, record, finala celei mai importante competiţii continentale intercluburi. Pe vechiul Wembley s-au desfăşurat cinci finale, în 1963 (Milan – Benfica 2-1), 1968 (Manchester United – Benfica 4-1), 1971 (Ajax – Panathinaikos 2-0), 1978 (Liverpool – FC Bruges 1-0) şi 1992 (Barcelona – Sampdoria 1-0), iar noul Wembley a găzduit deja finala din 2011 (Barcelona – Manchester United 3-1).